Drób z Europejskim paszportem
19 / 11
2020

Święto Dziękczynienia a wzrost popularności mięsa indyczego

Święto Dziękczynienia a wzrost popularności mięsa indyczego

Wszyscy kojarzymy zdjęcia rodzinne, na których widać rodzinę siedzącą wokół wielkiego stołu, w centrum którego widzimy smakowicie wyglądającego, pieczonego indyka. Większość z nas identyfikuje te obrazy z amerykańskim Świętem Dziękczynienia. Mięso indycze jest znane również poza kontynentem amerykańskim – Unia Europejska jest jego dużym producentem, a potrawy z indyka często goszczą na europejskich stołach. Należy dodać, że są one bardziej urozmaicone niż to, co znamy ze Święta Dziękczynienia.

Trzeba przyznać, że to dzięki amerykańskim zwyczajom popularność mięsa indyczego rośnie na całym świecie. W USA Święto Dziękczynienia obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, natomiast w Kanadzie w drugi poniedziałek października. Początki tego święta sięgają 1621 roku, kiedy to mieszkańcy kolonii Plymouth na terenie przyszłych Stanów Zjednoczonych celebrowali dobre zbiory. Pomysł obchodów tego dnia miał związek z tym, że rok wcześniej zbiory były bardzo słabe, przez co znaczna część kolonistów przybyłych tego roku do Plymouth nie przeżyła zimy. Kolejnego roku zbiory były bardzo obfite, co skłoniło farmerów do uczczenia tego faktu. Podczas pierwszych celebracji tego święta na stole pojawiał się nie indyk, a ptactwo wodne, jak gęś czy kaczka. Z biegiem czasu, coraz bardziej popularne stawały się indyki, najpierw dzikie, potem hodowlane.

Niewątpliwie Święto Dziękczynienia przyczynia się do globalnej popularności tego mięsa. Do niedawna indyk był w Chinach mięsem praktycznie nieobecnym, co wynikało z faktu, że ptaki te nie występowały w stanie naturalnym na kontynencie azjatyckim. Ich hodowla na większą skalę rozwinęła się dopiero w XIX-XX wieku w obu Amerykach i Europie, nie docierając jednak do Państwa Środka. Obecnie konsumpcja tego mięsa w Chinach znacznie wzrasta w miesiącach jesiennych, co pokazuje struktura wielkości importu w rozbiciu na miesiące[1]. W ostatnich latach pojawił się wyraźny trend wzrostowy w imporcie mięsa indyczego z Unii Europejskiej.
Mięso z indyka smakuje dobrze w każdej formie: duszone, gotowane, pieczone, smażone, grillowane, serwowane na gorąco lub na zimno, na ostro, ale też na słodko. Liczba potraw, które można przyrządzić z indyka, jest bardzo duża. Ten gatunek mięsa ceniony jest za to, że można z niego przyrządzić dania w niezliczonych wersjach smakowych. Często do przygotowania potraw wykorzystuje się mięso z piersi. Prosty i szybki sposób na jego przyrządzenie, to usmażenie na maśle z dodatkiem czosnku oraz soku z cytryny cienko pokrojonych filetów indyczych. To połączenie doceniają smakosze na całym świecie.
Inspirujące przepisy na indyka można znaleźć na stronie kampanii „Drób z europejskim paszportem”. Zachęcamy do ich wypróbowania oraz podzielenia się z nami swoją opinią czy zdjęciami za pomocą formularza kontaktowego!
[1] https://agridata.ec.europa.eu/extensions/DashboardPoultry/PoultryTrade.html